Walentynki - dzień radości i wzajemnej życzliwości. Świetnie się bawiliśmy!
Poznaj świat - Panama
We wtorek 6 grudnia 2016 roku w ramach zajęć bibliotecznych przygotowano prezentację, realizując projekt „Poznaj świat”. Tym razem dzieci poznawały kraj Ameryki Środkowej
– Panamę. Na mapie świata znajdowaliśmy maleńkie państwo bardzo odległe od Europy i Polski, bardzo ważne dla żeglugi morskiej ze względu na Kanał Panamski, pozwalający jednostkom pływającym skracać drogę do wielu miejsc po drugiej stronie kontynentu. Panama to kraj wielonarodościowy, w którym mieszkają ludzie o różnym kolorze skóry. Mieszkają tam indianie Kuna Yala, tworzący jakby swoje odrębne państewko. Indianki ubierają się bardzo kolorowo
i tworzą różnobarwne ozdoby, w które chętnie zaopatrują się turyści, a są to: naszyjniki, bransoletki, kolczyki z kolorowych koralików lub nasion różnych roślin, obrazy tworzone z wielobarwnych materiałów, obrazki malowane na piórkach ptaków, wymagające ogromnej precyzji w pracy, zabawki oraz przedmioty codziennego użytku. Dzieci mogły obejrzeć wiele takich wspaniałości, dotknąć i pobawić się, posłuchać panamskiej muzyki, posłuchać szumu oceanów w muszlach
z tamtej strony świata. Na koniec przygotowano zabawy związane z wodą i morzem: grę w statki oraz bitwę morską. Uczniowie chętnie brali udział w zajęciach, w czasie których mogli zmysłami wzroku, słuchu i dotyku poznawać świat tak kolorowy i inny niż ten, w którym żyją na co dzień.Walentyna Kowalczyk
Dlacego Panama? Pani Wala była tam już 6-krotnie i chętnie podzieliła się z uczniami swoimi wrażeniami. Wspaniała lekcja geografii!
Spotkanie z Youth Peace Ambassadors
2 grudnia 2016 gościliśmy w naszej szkole 26-osobową grupę młodych ludzi z różnych krajów Europy: z Francji, Włoch, Hiszpanii, Macedonii, Turcji, Węgier, Szwajcarii. Przyjechali do Polski w ramach projektu Youth Peace Ambassadors.
Po oficjalnym przywitaniu gości przez panią dyrektor, uczniowie pozdrowili ich w różnych językach. Klasa III zaśpiewała dwie kolędy: „Dors, dors” po francusku oraz „O Tannenbaum” po włosku, angielsku i niemiecku.
Goście podzielili się na 6 grup i prowadzili zajęcia warsztatowe w poszczególnych klasach. Zaprezentowali swoje kraje, uczyli piosenek i zabaw w swoich językach. Wszyscy świetnie się bawili.
Było to ogromne i bardzo ciekawe doświadczenie dla naszych uczniów, którzy na co dzień mają niewielki kontakt z obcokrajowcami.
Turniej "Spelling Bee"
23 listopada na forum naszej szkoły odbył się turniej "Spelling Bee." Spelling Bee to zawody polegające na literowaniu słów w języku angielskim Jest to konkurs znany na całym świecie.
W naszej szkole turniej składał się z dwóch etapów:
- etap pierwszy polegał na przeliterowaniu wyrazów wyświetlonych na ekranie;
- etap drugi polegał na zapisywaniu przez uczestników słów, przeliterowanych przez nauczyciela.
Uczestnikami etapu szkolnego byli uczniowie klas 4-6: Bianka Kuczkowska, Olgierd Makowski, Kasia Wielecka, Julia Zaborowska. Mistrzynią Lietrowania 2016/2017 została Bianka Kuczkowska! Wszystkim serdecznie gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów w nauce.
Popołudnie w szkole
W środę 16 listopada 2016 roku klasa III zainicjowała comiesięczne „Popołudnie w szkole”. Było to nasze pierwsze takie spotkanie i miało na celu wspólne spędzenie czasu i integrację zespołu klasowego. Uczniowie grali w siatkówkę i w tenisa stołowego. Było malowanie w grupach, wspólne przygotowanie posiłku oraz zabawy dowolne. Kolejne spotkanie już w grudniu. Głównym celem będzie wykonanie ozdób świątecznych. Mam nadzieję, że uda mi się zachęcić również rodziców moich uczniów do wspólnej zabawy.
Wychowawca:
Irena Arceus-Rudzińska
Spotkanie z Poezją Warmińską
16 listopada odbył się Szkolny Konkurs Poezji Warmińskiej. W konkursie brało udział 24 uczniów w dwóch grupach wiekowych, klasy I-III - 16, klasy IV-VI - 8. Zwycięzcy reprezentować będą naszą Szkołę na Gminnym Konkursie Poezji Warmińskiej w Jonkowie 19.11.16r.
W kategorii klas I-III zyciężyli - Michasia Lisowska, Marzenka Kacprzak, Julia Turek
w kategorii kl.IV-VI - Zosia Towalska, Klaudia Gorajczyk, Kasia Wielecka.
Komisja konkursowa przyznała wyróżnienie Karolowi Wronie uczniowi klasy III za interpretację wiersza Agaty Grzegorczyk-Wosiek "Krzywe jezioro".
Święto Niepodległości
10 listopada br. miała miejsce w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli: p. Anny Kryszczuk oraz p. Marioli Żylinskiej-Jestadt przygotowali akademię. Dla wszystkich uczniów była to lekcja historii naszej Ojczyzny.
Krótkie przypomnienie z historii: W wyniku I wojny światowej (1914-1918) Polska odzyskała niepodległość. Stało się to możliwe wobec klęski państw centralnych (Niemiec i Austrii) oraz wycofania się z wojny Rosji Radzieckiej, która zawarła separatystyczny układ z Niemcami (marzec 1918), pozbawiając się możliwości udziału w paryskiej konferencji pokojowej. Za datę odzyskania niepodległości uważa się 11 listopada 1918, dzień przekazania J. Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa nad wojskiem polskim i powierzenia mu misji utworzenia rządu po rozwiązaniu się Tymczasowego Rządu Republiki Polskiej w Lublinie.
Europejski Dzień Języków
Europejski Dzień Języków
26.09.2016
Apel z udziałem klas 0 – VI
- Przedstawienie o kolorach w języku angielskim – kl. III
- Przedstawienie w języku niemieckim pt. „Julchen im Zauberwald”- kl.III
- Przedst. genezy święta oraz korzyści płynących z nauki języków obcych - kl. VI
- Prezentacja: pochodzenie słów, false friends, przysłowia ang.- niem.
- Śpiewano piosenki w kilku językach
- klasa III zaśpiewała w kanonie piosenkę „Panie Janie” po polsku i po
francusku, dzieci liczyły do 10 w kilku językach
Ponadto przygotowano napisy z powitaniami i pożegnaniami oraz zwrotami grzecznościowymi oraz cytaty dotyczące nauki języków obcych umieszczone w różnych miejscach w szkole, gazetki tematyczne z pracami uczniów poszczególnych klas w różnych językach.
Przygotowały: Agnieszka Omelianowicz i Irena Arceus-Rudzińska
IV Zjazd Krasnoludków
2 czerwca w naszej Szkole odbył się kolejny - już IV Zjazd Krasnoludków, na który zjechały się krasnale z zerówek zezystkich placówek z Gminy Jonkowo. Spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem hymnu "My jesteśmy krasnoludki", potem kolejno krasnale prezentowały się na scenie recytująć wiersze.
Dzieci z Nowego Kawkowa przedstawiły bajkę "O osiołku, który szukał mamusi", w której zaprezentowały się jak najprawdziwsi aktorzy. Potem były wspólne zabawy i konkursy. Spotkanie uświetniły lody, które tradycyjnie zafundowała nam firma "Bolero". WBS w Jonkowie zadbał, aby nie zabrakło na Zjeździe słodyczy i napojów. Spotkanie zakończyła prezentacja piosenek, wymiana podziękowań oraz....... cukierkowy deszcz. Krasnale rozjechały się do swoich placówek, mając nadzieję na spotkanie w następnym roku na V Zjeździe Krasnoludków.
Festyn Rodzinny
W dniu 29 maja 2015 roku w Szkole Podstawowej w Nowym Kawkowie odbył się Festyn Rodzinny. Uroczystość organizowana przez wszystkich pracowników szkoły łączy święta: Dzień Matki, Dzień Ojca i Dzień Dziecka. Jak co roku zaprosiliśmy do naszej szkoły wszystkich uczniów, ich rodziców, rodzeństwo, babcie, dziadków oraz wszystkich innych przyjaciół szkoły. W tym roku zaszczycił nas swoją obecnością Wójt Gminy Jonkowo – Wojciech Giecko.
Na początku najmłodsi uczniowie zaprezentowali się w przedstawieniu – „Bajka o osiołku” – przygotowanym przez kol. Barbarę Serbeńską. Później dali koncert uczniowie klas: I, II, III i IV. Po części koncertowej przygotowanej w sali gimnastycznej wszyscy wylegli na boisko szkolne, gdzie czekały ich zmagania sportowe. Najbardziej emocjonujące wydarzenie dla klas IV-VI to piłka nożna. W tym roku uczniowie klasy VI pokonali koleżanki i kolegów z klas młodszych. Dzieci z klas 0-III wzięły udział w wyścigu w workach oraz w wyścigu z dużą gumową piłką. Wiele radości sprawiło wszystkim ubieranie mam, a prezentacja ubiorów z komentarzem kol. Anny Walkowskiej to było prawdziwe mistrzostwo. Nie brakowało też chętnych do ubierania się na czas. W tej konkurencji trzeba było włożyć na siebie jak najwięcej ubrań w ciągu minuty. Niewątpliwie największą atrakcją była siatkówka balonowa, a pękające balony ochlapujące graczy wodą nie oszczędziły nawet pani dyrektor Barbary Kurłowicz i przysporzyły mnóstwa radości kibicom.
W każdej chwili można było udać się do kawiarenki by ugasić pragnienie kawą, herbatą lub napojem i delektować się pysznym ciastem upieczonym przez rodziców. Głodni mogli nasycić się bigosem lub upieczoną na grillu kiełbaską.
Przygotowały: Walentyna Kowalczyk i Anna Rudzińska
Wycieczka do Zakopanego i Krakowa
W dniach 17-21 maja przebywaliśmy na wycieczce szkolnej w Zakopanem i Krakowie. Chociaż nasz wyjazd trwał tylko kilka dni, to jednak udało nam się zobaczyć bardzo wiele.
Pierwszego dnia poszliśmy na dłuższy spacer do Doliny Kościeliskiej. Pogoda dopisywała i mogliśmy podziwiać wspaniałą górską panoramę. Wieczorem zrelaksowaliśmy się w Aqua Parku.
Następnego dnia weszliśmy na Kasprowy Wierch. To było niesamowite przeżycie! Ale jeszcze nie wiedzieliśmy, że zjazd kolejką linową jest równie ekscytujący. Po powrocie zwiedziliśmy Wielką Krokiew, a potem udaliśmy się na Krupówki, gdzie zakupiliśmy pamiątki i zjedliśmy pyszne lody.
W środę pożegnaliśmy gościnne Zakopane i ruszyliśmy do grodu Kraka.
Tu zwiedziliśmy Kościół Mariacki ze słynnym Ołtarzem Wita Stwosza, Barbakan, Katedrę Wawelską oraz Collegium Maius. Lekki dreszczyk emocji poczuliśmy w Jamie Smoka.
Szkoda było opuszczać Kraków, ale już czekało na nas pendolino.
Ten wspaniały wyjazd nie byłby możliwy, gdyby nie nasi sponsorzy.
Długo będziemy wspominać te miłe chwile.
Uczniowie klasy V i VI
Archiwum Aktualności